Şifalı Bitkiler

İyileştirici bitki çaylarının ve tentürlerinin yanı sıra, Akupressur, Aromaterapi ve Ayurveda gibi alternatif tedavi yöntemlerine duyulan ilginin de gitgide artıyor olması, pek çok kişinin, sağlığı ile ilgili davranışlarını değiştirmeye başladığının bir işaretidir. Kişi artık bedeninin sesine kulak vermek ve onun ihtiyaçları için sorumluluk üstlenmek gereğini duymaya başladı. Çok olumlu bir gelişmedir bu. Önemli hastalıkların tedavisi tabi ki uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır, ama her ufak tefek rahatsızlıkta da kişinin hemen doktor kontrolüne girmesi gerekmeyebilir.

Elinizdeki şifalı bitkiler kitabı size bu konuda yardımcı olacaktır. Size bitkileri tanıtacak, etkinlik biçimleri hakkında bilgilendirecek ve bitkileri doğadan kendi ellerinizle toplayıp kurutmaya sizi davet edecektir. Bu arada da
sık sık, şifalı bitki çayları ile kişinin kendini tedavi edebilmesinin ayrıntıları ve sınırları hakkında sizleri uyaracaktır. Bitki çayları ve tentürleri etkili ve zararsız ilaçlardır. Ama önemli hastalıklarda ancak, bir uzmanın uyguladığı tedaviye eşlik edebilir veya onu destekleyebilir.

Şifalı Bitkiler Hakkında Temel Bilgiler

Şifalı bitkilerle ilgilenmek isteyen kişinin, bitkinin yapısı, organları ve bu organların işlevleri hakkında bazı temel bilgilere sahip olması gerekir. Bir bitkinin çeşitli organları, birbirine benzemeyen çeşitli etken maddeler içerir. Şifalı bitkilerle tedavi alanında bu organlar, bitkisel droglar olarak tanımlanır. Yaygınlıkla kullanılan organ, glikozitler ve alkaloitler içeren yapraklardır. Kök ve yapraklar arasında taşıma işlevi üstlenen bir yol olarak da tanımlanabilecek saplar ise genellikle kullanılmaz, ama bu kural bazı bitkilerde değişebilir. Yani, bazı bitkilerin sapları da etken madde içerebilir. Aynı biçimde, bazı ağaçların kabukları da etken madde açısından zengindir. Yeraltındaki, adeta depo görevi üstlenen sürgünler, biçimlerine göre, köksap, yumru, kök veya soğan adları ile tanımlanır. Kökler, topraktan emdikleri su ve madensel tuzları yapraklara gönderirler. Genellikle şeker, bazen vitaminler ve alkaloitler depolarlar. Çiçek ve meyve, bitkinin soyunun devamının sağlanması görevini üstlenmişlerdir. Genellikle içerdikleri etkin maddeler nedeniyle, şifalı bitkilerle tedavi alanında önemli yere sahiptirler. Toplanmayan çiçek meyve oluşturur. Bitki tohumu, bitkinin gelişme aşamasında gerekli olan etken maddelerin özünü içeren bir depodur. Çiçeksiz bodur bitkiler ise, çiçek tozu(polen) benzeri, sarımsı tozlar üretirler.

Giderek artan genel istek doğrultusunda müşterilerimize sunduğumuz, uluslararası standartlara uygun nitelikte şifalı bitkiler hakkındaki aydınlatıcı bilgilerden yararlanmanızı dileriz.

· Zararlı çevre etkilerinin henüz ulaşamadığı, yerleşim bölgelerinden uzak, temiz ortamlardan toplanmışlardır.
· Özelliklerine uygun zamanlarda toplanan bitkiler, bilimsel yöntemlerle kurutulmuş, ince kıyılmış, olası böceklenmelerden ve mikro organizmalardan arındırılmıştır.
· Sağlığa zararlı olabilecek hiçbir etkin madde içermeyen şifalı bitkilerin seçiminde, tedavi edici etkinlik bakımından, çok yönlü olmalarına özen gösterilmiştir.
· Şifalı bitki çayların demleme ve kullanım biçimleri hakkındaki gerekli bilgiler bitki paketlerinde yer almaktadır. Demlemede ve kullanımda bu bilgilere uyulması doğru olacaktır.

Uyarı: Hastalıkarın teşhisi ve tedavisi, yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir! Basit bir rahatsızlık, önemli bir hastalığın ön belirtisi olabilir. Önemli hastalıkların tıbbi tedavisi, doktorunuzun veya eczacınızın onayı ile şifalı bitkilerle de desteklenebilir. Basit rahatsızlıklarda ise, bitkilerden gönül rahatlığı ile yararlanılabilir. Şifalı bitkiler eğer bilinçli olarak seçilir ve kullanılırsa, hiçbir ek sağlık sorunu çıkartmaz. Genellikle rahatlatıcı sonuçlar elde edilir. Ancak, herşeyde olduğu gibi, şifalı bitki kullanımında da aşırıya kaçılmamalıdır! Aylar ve yıllar boyunca sürekli kullanıldığında, en zararsız bitki çayları bile sağlığı olumsuz etkileyebilir. Şifalı bitki seçiminde ve kullanımında yol gösterici olması gereken kitapların seçiminde dikkatli olmak gerekir! Yüzyıllar önce yazılmış olan kitaplarda, yüzyılların süzgecinden geçerek günümüze aktarılmış olan önemli deneyimlerin, çağımızın gelişmiş bilimsel gerçekleriyle bağdaştırılmış olmasına dikkat edilmelidir. Şifalı bitkilerin gereğince kullanımında yol gösterici olabilecek nitelikteki kitaplar “Şifalı Bitkiler Köşesi”nden temin edilebilir.

ŞİFALI BİTKİLER VE FAYDALARI

ACI BADEM:
Cilt temizlemede kullanılır. Derideki çatlaklar için kullanılır. Basur için kullanılır. Mide ve dâhili iltihaplar için kullanılır. Saç bakımı için kullanılır. Böbrek taşı rahatsızlığı için kullanılır.


ACI BAKLA:Bağırsak sancılarında kullanılır. Tıkanıklık çözücü olarak kullanılır. Böbrek ve mesane iltihabı için kullanılır. Vücuttaki tuz gibi ifrazatını atmak için kullanılır. Ur, Yara, bere tedavisinde kullanılır. Acı bakla, Baklanın kuvvetiyle acının kuvvetinin birleştiği bir bitkidir. Normal ölçülerde istifade etmek gerekir, acıdır.

ACI KIRMIZIBİBER: Romatizma tedavisinde kullanılır. Bademcik iltihabı tedavisinde kullanılır. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılır. Bronşit ve öksürük tedavisinde kullanıl1ır. Soğuk ısırığı tedavisinde kullanılır. Boyun tutulması tedavisinde kullanılır. Çok yenildiğinde mide, bağırsak ve basura zararlıdır. Karaciğer yetmezliği olanlara zararlıdır.
ADA ÇAYI

Nefes darlığı tedavisinde kullanılır. Kan temizleyici olarak kullanılır. Öksürük ve Bronşit tedavisinde kullanılır. Halsizlik ve bitkinlik giderici olarak kullanılır. Mide rahatsızlıklarında kullanılır. Kalp güçlendirici olarak kullanılır. Kuvvet verici olarak kullanılır.

Dişleri beyazlatmada kullanılır. Şeker hastalığı tedavisinde şekeri düzenleyici olarak kullanılır. Saçları kuvvetlendirmede kullanılır. Sinirleri teskin eder. Anjin, Ağız ve Boğaz iltihabı tedavisinde kullanılır. Grip salgınına karşı kekikle beraber kaynatılarak oda dezenfekte edilir. Egzama-Mayasıl tedavisinde kullanılır.
ADAMOTU:

Vücuda kuvvet verir. Baş ağrısına iyi gelir. Diş ağrısı. İdrar yanması. Romatizma ağrılarında da haricen sürülür.
AHLÂT:

İshal. Zehirli hayvan sokmalarına karşı kullanılır. Kalp kuvvetlendirici. Böbrekleri çalıştırır. Kabızlık yapıcıdır. Aç karnına yenmesi iyi değildir.
AHUDUDU:

Herhangi bir yan tesiri yoktur. Ateşli hastalıklar. Kalp kuvvetlendirici. Ahududu kaynatılıp cilt pansuman yapılır. Göz Ağrısı için Ahududu yaprağı kaynatılıp pansuman yapılır.

Anjin için Ahududu yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak gargara yapılır ve içilir. Ahududu meyvesi, şurubu, marmelatı, ameliyatlardan sonra yenirse hastalığın nekahet dönemini kısaltır.
AK GÜNLÜK:

Mide ülseri. Gastrit. Öksürük. Nefes darlığı. Ses kısıklığı. İshal. Kekemelik ve konuşamayan çocuk için ağızda günlük çiğnenmeye devam edilir.
ALIÇ:

Kalp rahatsızlıklarında çiçeği kaynatılıp marmelât yapılıp yenir. Zayıflama kürü olarak balla çiçekleri kaynatılıp içilir. Boğaz iltihabı alıç çiçekleri kaynatılıp gargara yapılır ve içilmeye devam edilir. Kabızlık giderici meyveleri yenir. Alıç yemek kaşıntıları giderir. Uykusuzluk meyvelerini yatmadan 1 saat önce yemek uyku getirir.
ANDIZOTU:

Mideyi kuvvetlendirir. Balgam söker. Mikropları öldürür. Vücuda biriken tuzu atar. Üremi, nefrit, sistit, İdrar yolları hastalıklarında faydalıdır. Nefes darlığını giderir. Karaciğer hastalıklarını tedavi eder. Kasıntıları keser. Fazla kullanıldığı zaman, mide bulantısı yapar.
ARDIÇ:

Dallarından elde edilen katranı cilt hastalıklarında kullanılır. İdrar söktürücü olarak kullanılır.
AYRIKOTU:

Bitkinin etli kökleri çok eskiden beri üriner hastalıklarda kullanılan önemli bir halk ilacıdır. Kökler mesane ve böbrek iltihapları dâhil, mesanedeki tas ve kumları düşürmek için kullanılan iyi bir idrar söktürücüdür. İdrar arttırıcı olarak mısır püskülü, arpa ile beraber kaynatılarak kullanılır. Hatta köpekler bile ağız ve bağırsaklarını temizlemek için bitkinin yapraklarını büyük bir zevkle yedikleri için bitki “köpek çimeni” olarak da bilinir. Tarlalarda belirtilen türden başka, buna çok benzeyen büyük ayrıkotu olarak bilinen çeşidinin daha kalın kökleri olup, nişasta da taşımasıyla ayrılır ve diğeri gibi kullanılır.
BAMYA:

Faydalı bir sebzedir. Yas veya kuru olarak sarf edilir. Konserveleri de yapılır. Meyveleri müshildir. Kabızlık tedavisi ve bağırsakların düzenli çalışması için faydalıdır.
BİBERİYE:

Kuşdili olarak da bilinir. Yaprakları ile bundan elde edilen yağı kullanılır. Yaprakları ve çiçekli dallar yaz mevsiminde toplanır ve açık havada kurutulur. Yapraklar ve çiçeklerinden uçucu yağ, tanen, acı maddeler, organik asitler ve glikozit elde edilir. Mide ve bağırsak uyarıcısı, idrar söktürücü ve safra artırıcı etkisi vardır. Uçucu yağ, uyarıcı olarak haricen kullanılır. Birçok preparatların terkibine girer. Ayrıca hazımsızlığı giderir. Çarpıntıları keser. Yârim bas ağrılarını (migren) keser. İdrar ve adet söktürür.
CİVANPERÇEMİ:

Bitkinin kullanılan kısmı, yapraklı ve çiçekli dallarıdır. Dallar ve çiçekler henüz tamamen açılmadan toplanır ve gölgede kurutulur. Bitkinin bu kısımları uçucu yağ, sabit yağ ve acı glikozit maddelerini ihtiva ederler. Kuvvet verici, uyarıcı, idrar ve gaz söktürücüdür. İçerisindeki Sincolden dolayı antiseptik, balgam söktürücü ve midevidir. Yara iyi edici bir özelliği vardır. Basurda sulu hulasası fitil halinde verilir.
ÇÖREKOTU:

Tohumları kurt düşürücü olarak da kullanılır. Bitkinin kullanılan kısımları tohumlarıdır. Tohumları tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve güneşte kurutulur. Çörekotu tohumlarında uçucu ve sabit yağ, tanen, sekerler, glikozit bünyeli bir saponin ve alkaloitler bulunmuştur. Tohumları gaz söktürücü, uyarıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Güzel kokusu sebebiyle müshil ilâçlarının içine ilâve edilen iyi bir lezzet ve koku değiştiricidir.
ÇÖVEN:

Bitkinin kullanılan kısımları kökleridir. İdrar söktürür. Terletir. Vücuda rahatlık verir. Kusturur ve balgam söktürür. Çöven köklerinde saponin, reçine ve seker vardır. Eskiden beri temizleyici olarak, lekeleri çıkarmak için kullanılır.

Memleketimizde ve Yakin Doğu’da “tahin helvası” yapımında da kullanıldığı için buna, helvacı çöveni ismi de verilmektedir. Bazı yörelerimizde ve Kıbrıs’ta, pişirilerek salamura edilen hellim tipi peynirin bozulmaması için suyuna çöven kökü bırakılır. Trakya bölgesinde çöven otundan “köpük helvası” ismiyle beyaz, köpüksü helva yapılır.
DEREOTU:

Bitkinin kullanılan kısmı meyveleridir. Meyveler eylül sonunda toplanır ve gölgede kurutulur. Meyvelerinde sabit ve uçucu yağ, pektin ve azotlu bileşikler vardır. Meyveler yatıştırıcı, mide ve bağırsak gazlarını önleyici olarak kullanılır. Hazımsızlık ve hıçkırığa da tesiri iyidir. Yaprakları da yemek ve salatalarda kullanılır.
DEVEDİKENİ: 

Ateş düşürücü, terletici ve vücuda rahatlık verici olarak kullanılır.
EBEGÜMECİ:

Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar, kabızlığı giderir. Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Lapası, çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Burun kanamasını durdurur. Diş eti hastalıklarını tedavi eder, mide ağrısını keser.
REYHAN:

Bitkinin kullanılan kısımları, taze çiçekli dalları ve tohumlarıdır. Uçucu yağ taşımaktadır. Bu yağ içinde estragol, linalol, cineol ve pinen vardır. Fesleğen midevî, yatıştırıcı ve bağırsaklarda gaz teşekkülüne mâni olucu özelliklerinden dolayı % 1–2 lik çay hâlinde kullanılır. Uçucu yağda da ayni hassalar vardır.

İdrar yolları hastalıklarına karşı tesirlidir. Tohumlarından öksürük kesici olarak istifade edilir. Baharat olarak salata ve çorbalarda kullanılır. Ete, balığa ve sosise konur. Süte ve hardala karıştırılır.

Anadolu’da hoş koku vermesi için pekmez yapılırken içine konulur. Uçucu yağı parfümeride de kullanılır. Ayrıca öksürüğü kesici, hazımsızlığı ve bas dönmeleri giderici özelliği de bilinir. Arı sokmalarına karşı da faydalıdır
FUNDA:

Bazı türlerinin dalları ipek böcekçiliğinde askı olarak kullanılır. Cezayir’de yetişen bir türünün köklerinden dünyaca meşhur “Bruyere” pipoları yapılır. Dalları çalı süpürgesi yapımında, ayrıca yakacak olarak kullanılır.

İhtiva ettiği “ericolin” isimli bir glikozit maddesi, idrar yolları taslarına karşı idrar söktürücü olarak, sulu hülasa halinde kullanılır. Funda ayrıca, ishal ve böbrek tasları tedavisinde kullanılır. Zeytinyağı ile hazırlanan merhemi çıban ve egzamada faydalıdır. Zayıflamak için de kullanıldığı bilinmektedir. 
GÜLHATMİ:

Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Nezle ve öksürükten kaynaklanan şikâyetleri giderir. Boğaz, bademcik ve diş eti iltihaplarında kullanılır. Barsak iltihaplarında etkilidir.
GÜZELAVRATOTU:

Ağrı kesici ilaç yapımında kullanılır. Ayrıca, mide, barsak, astım, kalp, sinir ve beyin hastalıklarının tedavisi için yapılan ilaçlarda da kullanılmaktadır.  
HASHAS:

Bitkinin kullanılan kısımları ham meyvelerinin çizilmesi ile elde edilen afyon, kurutulmuş ham meyveler, yapraklar, tohumları ve tohumlarından elde edilen yağıdır. Haşhaş yaprağı elde edildiği alt türe ve gövdedeki yerine göre sekli az çok değişir. Bilhassa haricen kullanılan bazı merhemlerin bileşimine girer ve ağrı dindiricidir. Haşhaş başı, haşhaşın olgunlaşmasından, sütlüyken toplanan ve kurutulan, tohumları çıkarılan kapsül meyveleridir. Bileşiminde toplanma zamanına göre değişen afyon alkaloitleri vardır. Harici ağrı dindirici olarak, özellikle diş hekimliğinde kullanılır. Tohumlarının yağı ise, tohumları soğukta tazyik edilmesi suretiyle elde edilen yağdır. Soğukta elde edilen yağın bileşiminde asitler az, sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır. Soğukta elde edilen yağ, bazı merhemlerin bileşimine girer. Sıcakta elde edilen yağ, yemek yağı ve sanayide sabun yapımında kullanılır. İçerdiği zehirli madde dolayısıyla, hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
HAYIT: 

İdrar söktürür. Sancıları keser. Aybaşı kanamalarını düzenler. Anne sütünü artırır. Hazımsızlığı giderir. Karin ağrısı ve ishali keser. Ayak sislerini indirir. Akrep ve arı sokmalarında kullanılır.
HİNDİSTANCEVİZİ:

İdrar söktürür. Böbreklerdeki kum ve tasların düşürülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını giderir.
IHLAMUR:

Güzel kokulu çiçeklerinden dolayı ve bir gölge ağacı olarak yetiştirilir. Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler.
ISIRGAN:

Taze ve güneşte kurutulmuş dalları kullanılır. Yapraklarında formik asit ve nitratlar bulunmaktadır. Bu bitkinin yakıcı tüylerinde formik asit bulunduğu birçok yerlerde kayıtlı ise de tüylerin taşıdığı usarede asetilkolin ve histamin vardır. Eskiden romatizma ve siyatikte kullanılırdı. Yapraklarından hazırlanan infüzyon saç dökülmesine karşı tatbik edilir. Köklerinden sarı renkli boya elde edilmektedir. Ayrıca, aybaşı kanamalarını düzenler, balgam söktürür. Burun kanamasını keser. Haricen tatbik edilirse, çıbanlarda faydalı olduğu bilinmektedir.
KAHVE:

Kahve çekirdeklerinin kavrulup dövülmesinden ve sıcak suyla kaynatılmasından meydana gelen içecek “kahve” olarak bilinir. Kahvenin bileşiminde en önemli olarak kafein alkoloidi vardır. Kafeinin az miktarının damarları genişletmek suretiyle uyarıcı etkisi vardır. Kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, böbrek damarlarını genişleterek idrarı çoğaltır, solunumu hızlandırır. Kani beyne çekerek, beynin faaliyetini arttırır ve narkotiklerle zehirlenmelere karşı kullanılır. Fazla miktarda alındığında uyarıcı etki fazlalaşır, kalbin çarpıntısını arttırır, kulakların uğuldamasına sebep olur. Çok fazla alınırsa ölümle sonuçlanır. Kahvede az miktarda protein, yağ ve sakaroz bulunur. Kahve, ya çekirdek olarak veya çekilmiş olarak (kavrulup-öğütülmüş) olarak satılır. Kavrulup öğütülmüş kahve çabuk bayatladığından, daha çok çekirdek kahve tercih edilir.

Taze olarak kavrulmuş ve çekilmiş kahve kullanılır. Türk kahvesinde en önemli özellik bol köpüklü olması ve cezvelerde pişirilmesidir. Cezveye önce kahve ve isteğe göre (az-orta-sekerli) seker konulur. Sonra soğuk su ilâve edilir, iyice karıştırılıp kaynatılır, köpüğü tasmadan fincanlara servisi yapılır.
KAKAO:

Kakaonun bileşiminde teobromin, kafein, kakao sabit yağı vardır. Bol kalorili bir besindir. Ayrıca %40 karbonhidrat, % 18 protein vardır. Kafeinden dolayı kahvede olduğu gibi yatıştırıcı ve uyarıcı etkisi vardır. Az miktarı kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, idrar söktürür. Fazla miktarı zararlıdır. Kakao kahve gibi ayrıca süt ilâvesi ile de içilebilir. Kakao yağı çıkarılmadan, çikolata imalinde kullanılır. Kakao yağı seker yapımında olduğu gibi, pomatlarda da kullanılır.
KANTARON:

Çiçekli bitki çiçek açma zamanında toplanır, demetler halinde bağlanıp gölgede kurutulur. Bitkide sekerler, reçine ve acı maddeler vardır. Çayı kuvvet verici, iştah açıcı ateş düşürücü ve hazmı kolaylaştırıcı olarak verilir. Ayrıca Astım ve mide ağrılarında da faydalı olduğu bilinir.
KARABİBER:

Mideyi ısıtır. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Enerji verir. Afrodizyak özelliği vardır (Cinsel istekleri kamçılar.)
KEÇİBOYNUZU:

Meyvelerinde yağ, sekerler, selüloz ve azotlu bileşikler vardır. Olgun meyveleri gıda olarak kullanılır. Kuru meyvelerin temizlenmiş unu bilhassa süt çocuklarının mide ve barsak bozukluklarında kullanılır. Ayrıca göğsü yumuşatır ve balgam söker. Sigara tiryakileri için faydalıdır.
KEKİK:

Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı giderir. Kalp çarpıntılarını keser. Yemeklerin bozulmasini önler. Barsak iltihaplarını iyileştirir. Salgı bezlerini düzenler. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Böbrek ve mesanedeki mikropları öldürür.   Afrodizyak etkisi vardır. (Cinselliği kamçılar.) Tansiyonu geçici olarak yükseltir. Hastalıklara karşı direnç verir. Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır. Kekik suyu ile banyo, romatizma ağrılarını dindirir. Kandaki seker miktarını azaltır. Kekik çayı ve yağını, düşükleri kolaylaştırabileceği için hamilelerin, kekik yağını ise guatiri olanların kullanmaması tavsiye edilmektedir
LAVANTA:

Çiçekleri kullanılır. Çiçekleri açmadan toplanır ve su buharı ile distile edilerek, hemen uçucu yağ elde edilir. Uçucu yağında organik asitler, pinen, kâfur, camphen vs. gibi maddeler bulunur. Lavanta çiçeği, kuvvet verici, idrar söktürücü ve romatizmaya karşı çay hâlinde kullanılır.

Çok iyi bir koku vericidir. Haricen yatıştırıcı olarak da kullanılır. Parfümeri sanayisinde kullanılan önemli bir bitkidir. Lavanta çiçeğinin bir türü olan Lavandula stoechas, Karabaş olarak bilinir.
MELİSA:

Yapraklarında tanen, reçine ve uçucu yağ vardır. Uçucu yağında sitral, sitronellal, geraniol ve lineol vardır. Yapraklar yatıştırıcı, midevî, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığına faydalıdır. Bas dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikâyetleri keser. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır. Daha çok çay hâlinde kullanılır.
MERSİN:

Bitkinin yaprakları, çiçekli dalları ve yapraklarından elde edilen uçucu yağ (Mersin esansı) kullanılır. Yaprak ve meyveler kabız, mikrop öldürücü, iştah açıcı, kan dindirici, antiseptik ve haricen yara iyi edici olarak kullanılır. Taze yapraklarından, su buharı distilasyonu ile Mersin esansı elde edilir. Bu esans renksiz, akıcı, özel kokulu ve yakıcı lezzetlidir. Takriben 100 kg yapraktan 300 gr esans elde edilir. Gıda ve parfümeri sanayisinde kullanılan önemli bir ilkel maddedir. Memleketimizde seker hastalığına karşı da (günde 10 damla) kullanılır. Mersin meyveleri uçucu yağ, tanen, sekerler ve organik asitler ihtiva eder. Bu meyveler yemiş olarak, kabızlık giderici ve antiseptik olarak kullanılır
MEYANKÖKÜ:

Bitkinin kökleri, meyan kökü olarak tanınmakta ve kullanılmaktadır. Köklerinin kabuğu soyulduktan sonra veya soyulmadan güneşte kurutularak piyasaya sürülür. Bileşiminde nişasta, sekerler, zamk, reçine, gliserin vardır. Gliserin sekerden daha tatlı bir bileşiktir. Köklerdeki miktarı, bölgeden bölgeye değişir ve köklerin de etkili maddesidir. Kökler, göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, idrar çoğaltıcı ve tadı düzenleyici özelliğe sahiptir. Eczacılıkta toz hâlinde, hapların hazırlanmasında sekil vermede kullanılır. Sigara ve plastik sanayisinde de kullanılan ilkel maddedir. Kola adi altında hazırlanan içeceklerin terkibine de girer. Ayrıca taze veya kuru köklerinin kaynar su ile muamelesi ve sonra alçak basınçta yoğunlaştırmak suretiyle meyan balı elde edilir. Ticarette toz veya kalıplar hâlinde bulunur. Parlak siyah renkli, tatlı lezzetlidir. Suda kolaylıkla erir. Meyan balındaki gliserin miktarı daha fazladır. Memleketimizde de meyan balı elde eden tesisler vardır.

Göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, yara iyi edici özellikleri vardır. Mide hastalıklarında (bilhassa gastritte) faydalıdır. Meyan kökünün su ile tüketilmesi sonucunda elde edilen hülasa ise meyan şerbeti olarak bilinir. Meyan şerbeti koyu esmer renkli ve tatlı lezzetlidir. Göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü, öksürük kesici ve serinletici özelliktedir.
MİSVAK:

Ağacın dalından, bir karış kadar parça kesilir. Ucu yeterli miktarda yontulduktan sonra, tuzlu su içinde bekletilir. Belirli bir süre sonra, uç kısmındaki lifler açılarak, fırça görünümü alır. Çok kart olan dallar için, bir bıçak ya da sert bir cisim yardımıyla açılma hızlandırılır. Misvak kullanmak, dişleri temizler ve dişetlerini kuvvetlendirir. Öz suyu doğal olarak flörür içerir. Diş çürümelerini önler.
NANE:

Kullanılan kısımları yaprakları, çiçekli dalları ile yapraklarından elde edilen uçucu yağdır. Yapraklar veya çiçekli dallar bitki çiçek açmaya başladığında toplanır ve demetler hâlinde gölgede kurutulur. Yapraklarda sekerler, reçineli maddeler, tanen ve uçucu yağ vardır. Yaprakları çay hâlinde yatıştırıcı, midevî, gaz söktürücü, bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilâçların terkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nane esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mide ağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nane uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır
OKALİPTÜS:

Halk hekimliğinde, özellikle solunum yolu hastalıklarında tercih edilir. Öksürüğü keser, boğaz ve burun iltihaplarını giderir. İdrar yollarını temizler. Haricen deri üzerine sürülmek suretiyle antiseptik olarak da kullanılır. Okaliptüs yaprakları doğrudan doğruya kaynatılarak kullanıldığı gibi, yağının tıpta da pek çok faydaları vardır. İlâç olarak veya kaynatma ile buğu, koku hâlinde de kullanılır. Yapraklar nefes darlığı, kabız, balgam söktürücü olarak, haşere sokmalarına, her nevi ateşlenmeye, nezle, nevralji, bronşit, romatizma, seker, üremi gibi hastalıklarda, yağ veya eksiltilerek sirke, toz sabun, pudra ve macun seklinde kullanılır. Ayrıca okaliptüs kabuklarından, kino reçinesi adi verilen ve içinde bol miktarda tanen bulunan bir madde, kuru damıtım yoluyla elde edilmektedir. Yine okaliptüs odununun kuru damıtımıyla elde edilen diğer ürünler; 100 kilo odundan; 25–27 kilo kömür, 7 kilo asit asetik, 2 kilo alkol metilen, 3 kilo katran elde edilebilir.
ÖD AÐACI:

Bitkinin yapraklarından çıkarılan usare (özsu) nin, güneşte veya ısıtılarak yoğunlaştırılmasıyla elde edilen bakiye, siyah parlak kütleler hâlinde kalır. Bu madde sâri sabır adini alır. Antrasen türevleri taşır. Kalın bağırsağa etkili bir müshildir. Öd ağacı sıvısı, pigment ve haşarat ilâçları yapımında kullanılır. Sarısabır, balı bozar. Memleketimizde süs bitkisi olarak çok yetiştirilmektedir. Ayrıca ağacın odunu ve kabuğu yakılınca hoş bir koku verir. Tütsü olarak kullanılır.
ÖKSE OTU:

Bitki reçine, saponinler, alkaloitler taşır. Meyve ve yapraklı dallar kabız, idrar arttırıcı, tansiyon düşürücü ve kusturucudur. Meyveleri ezilerek, çıbanlar üzerine konulup, cerahatin dışarı çıkmasını sağlar. Romatizma ağrılarına karşı da kullanılır.
PAPATYA:

Çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur. Bileşiminde uçucu yağlar, acı maddeler ve fenolik bileşikler bulunur. % 1’lik çay hâlinde sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sahiptir. Basur memelerinde ağrı kesici, tedavi edici etkiye sahiptir. Boyar madde olarak da kullanılır.
PAPATYA YAÐI:

Spazm giderir. Ağrıları dindirir. Mikropları öldürür. Sinirleri yatıştırır.
PELİN OTU:

Çiçekli dalları çiçeklerin açılması esnasında toplanarak gölgede kurutulur. Uçucu yağ ve acı maddeler taşır. İştah açıcı, kuvvet verici, idrar arttırıcı, ateş düşürücü ve kurt düşürücü etkileri vardır. Yüksek dozlarda zehirlenmeler yapar. Toz olarak günde (% 1-3’lük) 2–3 bardak içilebilir.
REZENE:

Bitkinin kullanılan kısımları meyve, kök ve yapraklardır. Rezene meyveleri müsilaj, seker, nişasta, tanen, sabit ve uçucu yağlar taşır. Midedeki gazi giderici, süt çoğaltıcı ve yatıştırıcı (müsekkin) olarak çay veya toz hâlinde kullanılır. Yaprakları yara iyi edici, kökü ise idrar arttırıcıdır. Boğmaca, dalak hastalıkları ve idrar zorluğunda faydalıdır. Kan çıbanı ve göz zafiyetlerinde de kullanılır.
SİNAMEKİ:

Bitkinin yaprak ve meyveleri antresan türevleri taşır. Bundan dolayı da müshil etkilidirler. Etkileri kalın barsak üzerinedir. Toz hâlinde 0,5–1 gr (günde 2–3 defa) veya 5–10 gr sinameki yaprağı üç su bardağı su ile kaynatılarak iki defa içilir. Memleketimizde çok kullanılan müshil ilâcıdır. Kolit ve spastik kabızlıkta kullanılmaz.
SUMAK:

Yaprakları tanen, sekerler ve sarı renkli boya maddeleri taşırlar. Kabız edici, kan kesici, antiseptik etkili olup, ayrıca yünlü kumaşların boyanmasında kullanılır. Boğaz ve diş etleri hastalıklarında da gargara hâlinde kullanılır. Sumak meyveleri de tanen, uçucu yağ ve organik asitler ihtiva eder. Baharat olarak çok kullanılır.
SUSAM:

Susam yağı, safra taslarının düşürülmesinde faydalıdır. Karaciğer hastalıklarında kullanılır. Kabızlığı giderir. Afrodizyak (Cinsel gücü artırıcı) özelliği vardır. Nefes darlığı ve bronşitte faydalıdır.
TARÇIN:

Ruhi sıkıntıları giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Soğuk algınlığı ve nezlede faydalıdır. İştah açar. Kadınlardaki beyaz akıntıyı keser. Afrodizyak (Cinsel istekleri artırıcı) özelliği vardır.
ÜZERLİK OTU:

Çoğunlukla tohumları kullanılır. Tohumlarında hamin, harmanin, paganın gibi alkaloitler vardır. Kurt düşürücü ve narkotiktir. Halk arasında ezama, basura karsı ve tütsü olarak kullanılır.
ÜZÜM:

Üzüm iyi bir gıda maddesidir. Üzüm, sekerler, organik asitler, B ve C vitaminleri, tanen taşır. Tıpta idrar arttırıcı, sindirim kolaylaştırıcı, müshil ve kuvvet verici olarak kullanılır. Hamilelerin bulantılarını önler. Kabızlığı giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Kanı temizler. Şişmanlıkta faydalıdır. Cildi güzelleştirir. Mide ülseri, gastrit, karaciğer, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihaplarında faydalıdır. Taze üzümün sıkılmasıyla elde edilen usareye şıra denir. Kuvvet verici ve gıda olarak kullanılır. Sıranın ısıtılarak koyulaştırılmasıyla pekmez, bunun da yoğunlaştırılmasıyla bulama elde edilir. 
YAVSAN OTU:

Hazmı kolaylaştırır. Bas ve kulunç ağrılarını keser. Çay gibi içilir.
YENİBAHAR:

Kullanıldığı yerler: Damar sertliğini önler. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve barsak gazlarını giderir. Unutkanlığı önler. Vücudun direncini artırır.
ZENCEFİL:

İştah açar. Bağırsak gazi söktürür. Kusmayı önler. İshali keser. Bedeni ve zihni gücü artırır. Afrodizyak (Cinsel istekleri artırıcı) özelliği vardır.